See Muittari on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "мудрый"
},
"expansion": "Russian мудрый (mudryj)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Unknown; from a place name (for a rapids) in Saarijärvi; possibly akin to dialectal muittera (“clever; eccentric; (of flow) rapid”) (< Russian мудрый (mudryj)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muittari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muittari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muittari",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muittar",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muittari-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmui̯tːɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈmui̯t̪ːɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-uitːɑri"
}
],
"word": "Muittari"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "мудрый"
},
"expansion": "Russian мудрый (mudryj)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Unknown; from a place name (for a rapids) in Saarijärvi; possibly akin to dialectal muittera (“clever; eccentric; (of flow) rapid”) (< Russian мудрый (mudryj)).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muittari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittari",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaria",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittaritta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittaristaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittaristansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittariltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittariltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittarikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittariksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muittarittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittarittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muittareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muittareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muittari",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muittari",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muittar",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms derived from Russian",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with unknown etymologies",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uitːɑri",
"Rhymes:Finnish/uitːɑri/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmui̯tːɑri/"
},
{
"ipa": "[ˈmui̯t̪ːɑ̝ri]"
},
{
"rhymes": "-uitːɑri"
}
],
"word": "Muittari"
}
Download raw JSONL data for Muittari meaning in All languages combined (21.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.